-
Кошницата ви е празна!
Как по натурален начин да контролираме нивата на холестерол и кръвното налягане?
Все повече хора, включително и тези които тренират активно, имат проблем с висок холестерол или високо кръвно налягане. Понякога това се открива случайно след профилактични тестове, но има и случай, когато това е причина за сериозни здравословни проблеми. Как по натурален начин да контролираме нивата на холестерол и кръвното налягане?
Берберинът е природно съединение, което все по-често привлича вниманието на учените и здравните специалисти заради своята способност да подобрява множество аспекти на метаболитното здраве. Освен че помага при контрола на кръвната захар, берберинът има доказан ефект върху нивата на холестерола и сърдечно-съдовото здраве. В тази статия ще разгледаме как берберинът може да повлияе на холестерола и как допринася за поддържането на здраво сърце.
Подготвили сме пълно ръководство: Научете повече за Берберин и неговите приложения
Берберинът е алкалоид, извлечен от растения като Berberis и традиционно използван в китайската и аюрведическата медицина. Напоследък е обект на научни изследвания заради своите антидиабетни, противовъзпалителни и кардиопротективни свойства.
В следващите редове от статията ще Ви запознаем с твърдения от изследвания за влиянието на берберин върху нивата на холестерол и сърдечно-съдовото здраве.
Берберинът е известен с това, че може да намали нивата на LDL-холестерола, който е основен фактор за развитието на атеросклероза и сърдечно-съдови заболявания. Той постига това чрез:
Изследвания показват, че редовният прием на берберин може да намали нивата на LDL с до 25%, което го прави ефективен натурален начин за управление на холестерола.
В допълнение към намаляването на лошия холестерол, берберинът има способността да увеличава нивата на HDL (добрия) холестерол. HDL холестеролът транспортира излишния LDL холестерол от артериите към черния дроб, където той се разгражда и елиминира. Това подпомага превенцията на натрупване на плаки и намалява риска от сърдечно-съдови инциденти.
Триглицеридите са още една форма на мазнини, които могат да се натрупат в кръвта и да увеличат риска от сърдечно-съдови заболявания. Берберинът ефективно намалява нивата на триглицеридите, като подпомага:
Проучванията показват, че берберинът може да намали нивата на триглицеридите с до 35%, което го прави силен съюзник в борбата с метаболитния синдром и сърдечно-съдовите рискове.
Възпалението играе централна роля в развитието на сърдечно-съдовите заболявания. Берберинът има мощни противовъзпалителни свойства, които могат да помогнат за намаляване на възпалението в артериите, като така предотвратява образуването на плаки и стесняването на кръвоносните съдове.
Берберинът може също така да помогне за регулиране на кръвното налягане. Той действа чрез:
Тези ефекти помагат за поддържането на нормално кръвно налягане, което е от съществено значение за здравето на сърцето.
Инсулиновата резистентност е свързана с повишен риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания. Берберинът подобрява инсулиновата чувствителност, като по този начин намалява нивата на глюкозата в кръвта и намалява риска от диабет тип 2, който е ключов фактор за сърдечното здраве.
Препоръчителната доза за повлияване на холестерола и сърдечното здраве е 500 мг берберин, приеман три пъти дневно. За най-добри резултати е препоръчително да се консултирате с лекар, особено ако приемате лекарства за сърдечно-съдови заболявания.
Взаимодействия и Внимания
Въпреки че берберинът е натурална добавка, важно е да сте наясно с възможните взаимодействия с други лекарства, включително:
Преди да започнете прием на берберин, е важно да се консултирате с вашия лекар.
Заключение
Берберин е натурална добавка с доказан ефект върху понижаването на LDL холестерола, повишаването на HDL холестерола и намаляването на триглицеридите. Освен това той може да подобри сърдечното здраве, като намали възпалението, кръвното налягане и подобри инсулиновата чувствителност. Заедно с здравословна диета и начин на живот, берберинът може да бъде мощен съюзник в поддържането на сърдечно-съдовата система.
Използвани източници: